Magnez, a aktywność fizyczna

Osoby prowadzące aktywny tryb życia, powinny szczególnie troszczyć się o właściwy poziom magnezu w organizmie.

Jest to istotne, ponieważ magnez poprzez podwyższenie progu pobudliwości nerwowej oraz obniżenie kurczliwości mięśni poprzecznie prążkowanych, wpływa na przewodnictwo nerwowo – mięśniowe. Tak więc, magnez wpływając na układ nerwowy, reguluje czynności wszystkich mięśni. Dzięki niemu skurcze i rozkurcze mięśni działają prawidłowo. Jeśli poziom magnezu jest zachwiany, jednym z objawów może być pobudliwość nerwowa połączona z bolesnymi skurczami mięśni. U sportowców niedobór magnezu dodatkowo objawia się spadkiem formy. Dzieje się tak, gdyż odpowiednie stężenie magnezu w płynach komórkowych rzutuje na przenoszenie bodźców nerwowych bezpośrednio do mięśni i w konsekwencji wpływa na wydajność treningu.

Analizując rolę magnezu w aktywności fizycznej, koniecznie trzeba nadmienić, że pierwiastek ten jest potrzebny do właściwej przemiany energetycznej. Bez magnezu nasze mięśnie nie otrzymują odpowiedniego paliwa energetycznego i nie są w stanie właściwie pracować, a proces rozwoju włókien mięśniowych jest zachwiany. W przypadku zbyt niskiego poziomu magnezu ćwiczenia mogą być wyczerpujące, co przekłada się na rzeźbę ciała i mniej efektywny rozwój formy niż w przypadku osoby z prawidłowym stężeniem magnezu1.

Osoby, uprawiające aktywność fizyczną i pragnące zatroszczyć się o właściwy poziom tego pierwiastka w organizmie, powinny wiedzieć, że tłuszcz hamuje proces wchłaniania się magnezu, dlatego lepiej przyjmować go w obecności białka.

Warto też pamiętać, że dzięki magnezowi mięśnie poddane aktywności fizycznej mogą szybciej i lepiej się regenerować.

 

Piśmiennictwo:

  1.  Lek. med. K. Wyskida, prof. dr hab. n. med. J. Chudek, Suplementacja doustna magnezu- wskazania, przeciwskazania, sytuacje niejednoznaczne, „Medycyna po Dyplomie”, marzec 2016, ss. 12-15.

 

Artykuł ma cel informacyjny i edukacyjny, nie może zastąpić indywidualnej porady lekarskiej. LEK-AM Sp. z o.o. jako podmiot odpowiedzialny nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.

Artykuł opracowała Monika Wójcicka- dietetyk