Magnez dla seniorów

Magnez ze względu na swoje wielokierunkowe działanie jest szczególnie ważnym elementem diety każdego seniora. Wraz z wiekiem obserwujemy spadek poziomu magnezu w organizmie, co powoduje, że osoby starsze są narażone na niedobory. Do hipomagnezemii (niskiego poziomu magnezu) może prowadzić między innymi zmniejszone wchłanianie składników mineralnych, związane ze starzeniem i pogorszeniem funkcjonowania narządów. Ponadto osoby w wieku podeszłym mają obniżony apetyt, a także zmniejszone pragnienie, co przekłada się na mniejsze dostarczenie magnezu z dietą[1].

U osób starszych bardzo ważna jest profilaktyka, która może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu dolegliwości. Magnez razem z wapniem wspomaga mineralizację kości, dzięki temu skutecznie zmniejsza ryzyko  złamań kości [1].
Seniorzy często narażeni są na problemy sercowo-naczyniowe. W profilaktyce schorzeń układu krążenia pomocny może okazać się magnez, który reguluje ciśnienie tętnicze krwi oraz wspomaga pracę serca [1].
Z wiekiem obserwujemy postępujące problemy z pamięcią oraz koncentracją. Osoby starsze, które chcą zachować jak najlepszą sprawność intelektualną i cieszyć się doskonałą pamięcią, powinny zadbać o odpowiedni poziom magnezu. Pierwiastek ten wspiera układ nerwowy, poprzez aktywację większej ilości połączeń nerwowych oraz zwiększenie aktywności neuroprzekaźników [1].

Zapotrzebowanie na magnez dla zdrowych seniorów wynosi Zalecane dzienne spożycie (RDA) dla kobiet jest równe 320 mg, a dla mężczyzn 420mg.

 

Piśmiennictwo:

  1. Znaczenie magnezu w praktyce lekarskiej. Część I. Przyczyny i objawy  zaburzeń gospodarki magnezowej; Papierkowski A; 2002

 

Artykuł ma cel informacyjny i edukacyjny, nie może zastąpić indywidualnej porady lekarskiej. LEK-AM Sp. z o.o. jako podmiot odpowiedzialny nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.

Artykuł opracowała Paula Zagerłowska- dietetyk kliniczny