Wpływ magnezu na koncentrację

Magnez korzystnie wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego. Jego odpowiednie spożycie nie tylko chroni nas przed stresem i zmęczeniem, ale także poprawia pamięć i koncentrację.
Do prawidłowej pracy mózg potrzebuje przede wszystkim źródła energii. Materiałem energetycznym dla naszego mózgu jest glukoza, bez której nie może on funkcjonować. Natomiast magnez pełni tu ważną rolę jako regulator wytwarzania związków wysokoenergetycznych, z których korzysta cały układ nerwowy. Odpowiednia podaż tego pierwiastka przyczynia się więc do prawidłowego odżywienia mózgu. Magnez aktywuje większą ilość połączeń nerwowych w mózgu, co przyczynia się do polepszenia pamięci krótko- jak i długotrwałej, a także zwiększa koncentrację. Magnez zwiększa także aktywność neuroprzekaźników, dzięki czemu mózg pracuje szybciej i wydajniej. Ponadto magnez może przyczynić się do lepszego wykorzystania tlenu w komórkach, co pozwala na lepsze wykorzystanie energii podczas długotrwałego wysiłku umysłowego. Pierwiastek ten jest niezbędny dla mózgu i układu nerwowego. Pełni on wiele funkcji takich jak regulacja procesu przewodzenia impulsów nerwowych między neuronami, prawidłowe odbieranie impulsów elektromagnetycznych czy budowa kory mózgowej oraz neuronów [1].

 

Dla kogo magnez?

Odpowiednia podaż magnezu może wspierać funkcjonowanie układu nerwowego. Z tego względu osoby pracujące umysłowo oraz uczące się powinny zadbać o jego poziom. Magnez usprawnia działanie szarych komórek, dzięki  mamy lepszą koncentrację i pamięć. Ponadto poprawia komunikację między neuronami i zwiększa gęstość synaps w mózgu, które odpowiedzialne są za kojarzenie i zapamiętywanie. Magnez może wspomagać funkcjonowanie naszego mózgu, dzięki  pracujemy i uczymy się wydajniej. Warto dodać, że osoby pracujące umysłowo oraz uczące się, a także pijące duże ilości kawy, która przyczynia się do ‘’wypłukiwania’’ magnezu z organizmu powinny zatroszczyć się o jego właściwe stężenie w organizmie [2].

Na niedobory magnezu szczególnie narażone są osoby starsze. Niska podaż z dietą i pogorszone wchłanianie- wszystko to może przyczyniać się hipomagnezemii (niskiego poziomu magnezu). Osoby w podeszłym wieku powinny jak najbardziej wspomagać swój układ nerwowy, aby jak najdłużej zachować dobrą sprawność intelektualną [2].

 

Jak wspomagać nasz układ nerwowy?

Problemy z pamięcią najczęściej dotyczą osób starszych i są wynikiem zmian, które zachodzą w mózgu wraz z upływem lat. Natomiast brak koncentracji może przydarzyć się każdemu. Powodem takich zaburzeń może być między innymi przemęczenie, stres, zła jakość snu, nieodpowiednia dieta, a także niski poziom magnezu w organizmie. Jak zatem zadbać o kondycję naszego mózgu? Przede wszystkim ważny jest odpoczynek i odpowiednia ilość snu (7-8 godzin/ na dobę). Układ nerwowy pracuje przez cały czas, dlatego pozwólmy mu się zregenerować. Jeśli chcemy zadbać o naszą sprawność intelektualną i cieszyć się dobrą pamięcią, powinniśmy ćwiczyć nasz mózg. Dobrym ‘’treningiem’’ dla mózgu jest czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, gry logiczne czy nauka języków obcych. Ponadto ważna jest aktywność fizyczna, zwłaszcza ta na świeżym powietrzu [3].

Podsumowując, magnez jest niezbędnym pierwiastkiem dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jego odpowiedni poziom wspomaga pamięć oraz koncentrację. Ponadto może być pomocny podczas stresu oraz zmęczenia, które często towarzyszą osobom pracującym umysłowo. Działanie magnezu na układ nerwowy jest wielostronne. Z jednej strony przyczynia się do zwiększenia ilości połączeń nerwowych, a z drugiej reguluje proces przewodzenia impulsów. Wysoka podaż magnezu jest szczególnie wskazana u osób uczących się, pracujących umysłowo, a także u starszych. Warto pamiętać, że mózg należy wspomagać w różny sposób między innymi odpowiednią ilością snu, czytaniem czy rozwiązywaniem krzyżówek. Odpowiedni trening intelektualny, odpoczynek oraz prawidłowa dieta zwiększą nasze szanse na długotrwałe cieszenie się dobrą pamięcią i koncentracją.

 

Piśmiennictwo:

  1. Slutsky I et al. Enhancement of Learning and Memory by Elevating Brain Magnesium. Neuron 2010;
  2. Jarosz M; Normy żywienia dla populacji Polski; 2017
  3. Width M, Reinhard T; Dietetyka kliniczna; 2014

 

Artykuł ma cel informacyjny i edukacyjny, nie może zastąpić indywidualnej porady lekarskiej. LEK-AM Sp. z o.o. jako podmiot odpowiedzialny nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.

Artykuł opracowała Paula Zagerłowska- dietetyk kliniczny