Stres jest nieodłącznym elementem życia. To naturalna reakcja organizmu na dotykające nas negatywne bodźce. Jeśli zagłębimy się bardziej w zagadnienia związane ze stresem, to odkryjemy, że istnieje wiele jego definicji. Przede wszystkim, można go określić jako zmiany biochemiczne na poziomie komórek i tkanek, wywołane określonymi hormonami i sygnałami nerwowymi.
Stres towarzyszy nam w codziennym życiu: szkoła, praca. Wywołują go zarówno drobiazgi, jak i poważne problemy. W małych dawkach może działać mobilizująco: zmusza do działania, zwiększa czujność i spostrzegawczość. Jeśli jednak towarzyszy nam stale, jest groźny dla organizmu. Ludziom, którzy żyją pod presją, dokucza nadmierna potliwość, drżenie rąk, zmniejsza się ich odporność fizyczna. Chociaż w początkowej fazie stres przebiega bezobjawowo, pojawienie się tych zmian wpływa na samopoczucie i zachowanie, by w końcowym etapie doprowadzić do wyczerpania energetycznego, powodując podatność na zmęczenie, apatię i uczucie znużenia. Należy wiedzieć, że stres jest jedną z przyczyn większości dolegliwości trapiących współczesnych ludzi.
Trudno sobie wyobrazić, jak wiele skomplikowanych reakcji chemicznych zachodzi w organizmie podczas stresu. Wykonuje on wtedy ogromną pracę i potrzebuje pomocy z naszej strony w celu szybkiego dostarczenia paliwa energetycznego do komórek. Podczas sytuacji stresowych hormon stresu (kortyzol) dociera do wątroby wpływając na syntezę glukozy. W następnym etapie dołącza się adrenalina, pobudzając pobieranie glukozy z krwi do komórek. Wysoki poziom glukozy jest niebezpieczny dla organizmu. W takim przypadku znaczenia nabiera magnez, który odpowiada m.in. za spalanie cukru, wspomagając proces wchłaniania glukozy z krwiobiegu do każdej komórki w naszym ciele. Stres powoduje duże wyrzuty glukozy, stąd magnez, u osób dotkniętych tym stanem, zużywany jest w olbrzymich ilościach.
Nad stresem możemy zapanować na różne sposoby, m.in. nie dopuszczając do niedoboru magnezu w organizmie. Ze względu na to, że magnez bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych, wpływa na prawidłową pracę nerwów i mięśni. Uzupełniając magnez, obniżamy pobudliwość komórek nerwowych.1
Magnez również poprawia samopoczucie, ponieważ kiedy w wyniku stresu mamy za mało magnezu, cierpi na tym nasz stosunek do świata. Niski poziom tego pierwiastka może objawiać się problemami z zasypianiem, drażliwością i uczuciem chronicznego zmęczenia. W konsekwencji wpływa to na ogólną sprawność psychofizyczną naszego organizmu. Z drugiej strony, niedostateczna ilość magnezu w organizmie może być spowodowana życiem w ciągłym stresie, przepracowaniem i zmęczeniem, więc koło się zamyka.
Analizując wpływ magnezu na organizm, nie da się ukryć, że magnez pomaga w sytuacjach stresowych poprzez zmniejszenie nadpobudliwość komórek nerwowych.
Piśmiennictwo:
- Andrzej Papierkowski, Znaczenie magnezu w praktyce lekarskiej. Część II. Diagnostyka i terapia, „Medycyna Rodzinna” 2/2002.
Artykuł ma cel informacyjny i edukacyjny, nie może zastąpić indywidualnej porady lekarskiej. LEK-AM Sp. z o.o. jako podmiot odpowiedzialny nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.
Artykuł opracowała Monika Wójcicka- dietetyk